Makina Halısı

Makina halısı yıkama ve Makina halısı özellikleri

 


Makina halısı yıkama
 hizmetimiz için öncelikle makina halısı özellikleri ve nasıl yıkanması gerektiği hakkında kısaca bilgi sahibi olalım.

Günümüzdeki halılar da ne tür iplikler kullanılıyor buna bakmak te ve incelemekte fayda vardır günümüz halılarında kullanılan maddeler ana başlıklarıyla şunlardır polyester, naylon,akrilik, viskon,floş, yün gibi maddeler kullanılmaktadır.

Biz halı yıkamacılar olarak öncelikle bunları bilmemiz ve yıkama tekniklerini ona göre uygulamamız gerekmektedir bunları bilmeden yıkama yapıldığı taktirde birçok sorunlarla karşılaşılması ve yıkanılan halıların  bozulması kaçınılmaz olur.

Günümüzde üretilen ve evlerde kullanılan halıların çoğunluğu makinalar da üretilmektedir zaten. Biz halı yıkamacılar olarak halıları  makina halısı, nepal halı, shaggy halı, makina halısı, yün halı veya el dokuma halı olarak sınıflandırma daki amacımız halıların hangi şekilde üretildiği değil halının dokuma tekniği ve dokunurken içine kullanılan iplik özelliklerini sınıflandırmak amacı taşımaktadır sebebi ise her halı yine dokuma ve içindeki iplik özelliklerine göre farklı ilaçlarla farklı yıkama teknikleriyle yıkanmaktadır.

Halı iplik çeşitleri

( örneğin)  makina halısı dediğimiz halılar  akrilik, naylon, polyester gibi maddelerden oluşan halılardır. Yerli Nepal halı dediğimiz halıda ise akrilik, viskon, filoş ve yün gibi maddelerin karışımları kullanılarak yapılan halılardır.

Yukarıda belirttiğimiz halılarda kullanılan malzeme aynı olmamasından dolayı yıkanırken aynı yıkama tekniğiyle yıkanamaz  şayet aynı malzeme  ve  teknikle yıkandığında halıya zarar verme riski taşır ve aynı zamanda  halının kullanım ömrünü azaltır.

Makina Halısı Temizleme

Günümüzde üretilen ve evlerde kullanılan halıların çoğunluğu makinalar da üretilmektedir.  Biz halı yıkamacılar olarak halıları  makina halısı, nepal şagi, makina yün veya el dokuma vs. olarak sınıflandırma daki amacımız halıların hangi şekilde üretildiği değil halının dokuma tekniği ve dokunurken içine kullanılan iplik özelliklerini sınıflandırmak amacı taşımaktadır sebebi ise evlerimizde kullandığımız halıların birbirinden farklı olmasıdır, herhalı yine dokuma ve içindeki iplik özelliklerine göre farklı ilaçlarla farklı yıkama teknikleriyle yakanmaktadır. ( örneğin)  makina halısı dediğimiz halılar  arkrelik.naylon.polyester gibi maddelerden oluşan halıdır . Yerli nepal halı dedğimiz halıda ise akrelik viskon filoş ve yüngibi maddelerin karışımları kullanılarak yapılan halılardır